Hogyan válasszon könyvelőt és adótanácsadót?
A könyvelők adózási ismerete nagyon kevés! Ha szeretnél a vállalkozásod élete során adóoptimalizációt, nem egy átlagos könyvelőt kell választanod, hanem olyat, aki adótanácsadó is egyben!
Ismerek jó néhány könyvelőt, aki több évtizedes tapasztalattal rendelkezik, de nem képes kiszolgálni az ügyfelek igényeit. Nem a könyvelő fog neked igazán jó adózási tanácsokat adni, hanem egy adótanácsadó, hiszen sok könyvelőnek nincs adótanácsadói végzettsége, ezáltal számtalan adózási kötelezettséget, és adóoptimalizációs lehetőséget nem ismer!
Nem attól lesz valaki jó könyvelő és adótanácsadó, mert tízen, húszon éves tapasztalata van!
Ez a szakma 90%-ban elszántság, és 10%-ban tudás!
Nos ennyit ér a 10-20-30 stb év tapasztalat.. Ha egyáltalán nem érdekli a könyvelőt és az adótanácsadót a szakmája, az, hogy mindig a legjobbat nyújtsa, úgy sem fogja megerőltetni magát az ügyfeleiért. Tapasztalatból beszélek. Számtalan könyvelővel találkoztam, akik egyrészt nem rendelkeztek adótanácsadói ismerettel, másrészt nem akartak igazán magas színvonalon dolgozni, emiatt az ügyfeleknek nem adott javaslatokat, ami által adót lehetett volna optimalizálni.
Ismerkedés
Vedd fel a leendő könyvelőkkel a kapcsolatot. Beszélgess velük kicsit, érdeklődj. Tudom ez egy felületes ismerkedés még, viszont azt le lehet szűrni milyen emberrel állsz szemben. Fontos, hogy képes legyen felismernie a korlátait, erősségeit és gyengeségeit. Önmagával szemben legyen képes kritikus lenni és akár az ügyfélnek is elmondani, hogy hibázott, de nincs semmi gond, rendezi a hibát.
Az adó és egyéb jogi kötelezettségek közepedte elképzelhető, hogy hibát vét az ember, nem lehet elkerülni a hibát, csak minimalizálni annak lehetőségét, hisz emberek vagyunk. Tehát ha nem lehet elkerülni, akkor olyat kell keresni, aki felelősségteljes. A legjobbak is hibáznak, biztosíthatlak, viszont kíváncsik, lelkesek a szakmájuk iránt, minőséget akarnak nyújtani.
Ismerek jónéhány könyvelőt, aki nem hajlandó beismerni az ügyfelének, hogy hibázott. Ezáltal megkárosítva az ügyfelét, hiszen nem fizeti meg az ügyfélnek a hibából eredő többletadót. És miért nem meri elmondani? Egyrészt nem akarják elveszíteni a bizalmat... Arra "hivatkoznak", hogy a bizalom törékeny dolog, de leginkább azért, mert nem akarja kifizetni a hibából eredő többletköltséget. Kétségtelen a bizalom törékeny, de pont ez az a cselekedet, ami a bizalmat megtöri. Nem pedig az, hogy elmondja a szakember, hogy hibázott és hogy javítani akarja.
Az ár fontos!
Fontos az ár ez nem kérdés, viszont nem a legelső helyen kell lennie. Lehet, hogy a legolcsóbb lesz a legnagyobb ráfizetés, mivel nem ad adóoptimalizációs tanácsadást, esetleg rosszul végzi a munkáját és bírságot kaphatsz, amit nem lesz hajlandó kifizetni számodra. Tehát nem mindegy, hogy többet fizetsz 30%-kal és ezáltal 50%-kal kevesebb adót kell fizetned, mert kompetens szakember végzi a könyvelést, vagy esetleg fizetsz 30%-kal kevesebbet, de annyival rosszabb adózási lehetőségeket javasol az olcsóbb könyvelő, ami által a kevesebb több lesz.. Vagy netán egyáltalán nem is akar neked jót (mert neki az plusz energia és ő márpedig lusta) és nem lesz hajlandó bele menni bármilyen adóoptimalizációs lehetőségekbe.
Tehát kedves olvasó ez a tapasztalatom és személyes véleményem. Légy körültekintő, amikor keresed hosszú távú partnered. Ne félj váltani, ha netán úgy érzed, lehetetlen vele dolgozni.
Viszont kétségtelen, hogy mindkét fél részéről kell kompromisszum hajlam és rugalmasság.